04.května
2017

Agricole – rum pro opravdové znalce

Pravděpodobně víte, že pravý rum se vyrábí z cukrové třtiny. Ale i zde panují určité odlišnosti mezi jednotlivými druhy. Rum může být vyrobený buď z melasy, produktu vzniklého při výrobě cukru, nebo přímo ze šťávy vylisované cukrové třtiny. Rumy, které se vyrábí tímto druhým způsobem, nazýváme agricole, neboli zemědělské. Ty vyrobené z melasy pak označujeme jako průmyslové (industriel). Oba typy rumů můžete ochutnat a vzájemně porovnat 20. května na Rumfestu ve Žlutých lázních.

Na trhu je drtivá většina rumů vyrobená právě z melasy, agricole rumy jsou ve výrazné menšině. Agricole rumy jsou přezdívané i jako rumy francouzského typu, to proto, že obvykle pochází z francouzských zámořských oblastí. Nejznámější jsou rumy z Martiniku. V současné době je zde v provozu okolo deseti palíren. Místní rumy spadají pod ochrannou známku původu Appellation d’Origine Controleé Martinique. Použití této značky zaručuje oblast i to, že byl vyroben pouze ze šťávy cukrové třtiny a podle stanoveného postupu. Tato přísná pravidla zaručují jistotu kvality. Další známou oblastí je Guadeloupe či Haity.

Worker at Sugar MillRumy agricole se začaly objevovat v 17. století, kdy klesla poptávka po cukru z cukrové třtiny v Evropě z důvodu objevení možnosti výroby cukru z řepy. Tím poklesla výroba cukru z cukrové třtiny, čímž se snížilo i množství melasy. V tomto období se tak začíná pěstovat cukrová třtina výhradně pro výrobu rumu a nikoli cukru. Rum poté vzniká přímo ze šťávy vylisované cukrové třtiny, její fermentací a následnou destilací.

V případě těchto rumů se též můžete spolehnout, že věk uvedený na etiketě je nejmladší složkou v láhvi, jako je tomu například u single malt whisky. Obecně totiž platí, že přesná ustanovení na výrobu a značení stáří rumů ve většině zemí neexistují a často věk na etiketě vůbec neodpovídá produktu.

Vats of Cane Juice Boil to Make RumV chuti rumu agricole nečekejte sladkost a jednoduchost. Vůně je často výrazná, připomínající cukrovou třtinu, sušené ovoce a koření, v chuti jsou tyto rumy sušší s dlouhým koncem. Jejich barva je většinou čirá a jde o silné rumy s až 50 % podílem alkoholu, které následně mohou zrát v dubových sudech.

Agricole rumy jsou vhodné i jako základ koktejlů, zmínit můžeme například nejznámější z koktejlů s bází z agricole rumu, Ti-Punch. Do sklenice typu „whiskovka“ dáte třtinový cukr, přidáte agricole rum, a šťávu z limetky, kterou následně vhodíte dovnitř, a vše promícháte.

Sugarcane cutters carry cane stalks from a fieldO těchto rumech budete mít příležitost se dozvědět více a případně je i ochutnat již 20. května 2017 na Rumfestu, který organizuje Barlife – odborný časopis zaměřující se na nápojovou gastronomii. Čtvrtý ročník proběhne na nové lokaci v areálu Žlutých lázní v pražském Podolí. Čeká vás zde ta pravá karibská atmosféra a více než 150 druhů rumu.

|, , , |