Půst
16.února
2016

Postní doba – kde se vzala a co sní (s ní)?

Velikonoce jsou největším křesťanským svátkem. K jejich hlubšímu prožití slouží přípravná doba, doba postní, která trvá 40 dní. Postní doba začíná Popeleční středou a končí na Zelený čtvrtek. Když spočítáme všechny dny a odečteme neděle, tak nám opravdu vyjde 40 dní. Postní doba je podobně, jako doba adventní, obdobím, kdy se připravujeme na opravdové prožití velikonočních svátků.

To, že byla zvolena číslovka 40, není náhodné. Vždy, když přišel čas zkoušky, čas pokání, čas zápasu, odehrával se tento časový úsek v Bibli právě 40 dní. 40 dní trvala potopa, stejný počet dnů trval Mojžíšovi či Eliášovi výstup na horu Sinai, 40 dní se pokoušený Ježíš zdržoval na poušti.

Půst v jídle se měl původně dodržovat každý den, vyjma neděle. Dnes už se má přísný půst (tedy střídmost v jídle bez masa) držet jen na Popeleční středu a Velký pátek. Půst se v křesťanském smyslu netýka pouze zdržení se jídla, ale zahrnuje i odepření si dalších věcí, které jsou v životě postradatelné. To, čeho se člověk zřekl, pak poskytl potřebným.

vegetables-790022_960_720A co si máme pod pojmem velikonoční půst vlastně představit? Největším omylem, se kterým se setkáváme, je představa, že půst rovná se hladovění. Půst může být spíše chápán jako určitá forma odlehčení. Tělo se tolik nemusí zatěžovat a zaobírat procesem trávení, a tak si střeva mohou odpočinout a pročistit se. Půst uleví srdci i krevnímu oběhu a zajistí prokrvení všech orgánů v těle. Díky všem těmto pozitivním přínosům se můžeme těšit na zvýšení energie a zlepšení naší celkové kondice. Naše myšlení bude jasnější, budeme se lépe soustředit a náš nervový systém se zklidní a uvolní.

Chcete vyzkoušet půst, ale bojíte se, že jste na to sami? Jana Florentýna Zatloukalová, známá foodbloggerka a autorka legendární Kuchařky pro dceru, spustila ve středu 10. února svou novou výzvu. Přidejte se k její Velké postní výzvě a zažijte 40 postních dní od masopustu do velikonočních svátků trochu jinak. „Překročte své hranice. Něčeho se vzdejte, něco nového vyzkoušejte, vytvořte místo pro nové věci ve vašem životě.“ Jak na to prozradí Florentýna na svém webu.

1Nejaktivnějšího postníka odmění Florentýna a partneři jedinečnou velkou cenou. Těšit se díky RESTU můžete na voucher na 1200 Kč a jedinečný bylinkový drink šéfbarmana Milana Bukovského ve vyhlášené brněnské restauraci Pavillon! Další partneři výzvy Bylinky.cz a KitchenAid ještě přidají něco pro vaše domácí zeleninování. Skvělé ceny čekají i na druhého a třetího v pořadí – od RESTU opět poukaz do restaurace – tentokrát skvělé pražské Oblaca a Altány Kampa, od dalších partnerů designové květináčky s bylinkami.

Navíc pro vás máme dvě speciální RESTU ceny. Pro účastníka Výzvy, který v jejím průběhu udělá přes RESTU nejvíc rezervací nebo nejvíce check-inů v RESTU aplikaci, máme voucher do vybrané restaurace v hodnotě 800 Kč.

|