Etnosvět
20.Říjen
2015

Moje kuchařská kariéra začala u mytí hrnců, říká šéfkuchař Clayton Powell

Hurá, dnes je mezinárodní den kuchařů a slaví nejen profesionálové, ale i domácí tvořiví kuchtíci, zapojte se i vy. My na oslavu tohoto speciálního kuchařské dne vyzpovídali kuchaře Claytona Powella, šéfkuchaře pražské vegetariánské restaurace Etnosvět. Clayton Powell je tou pravou osobou pro rozhovor k příležitosti mezinárodního dne kuchařů. Jeho gastronomická kariéra je totiž skutečně mezinárodní a trvá už skoro 30 let.

S Claytonem jsme se nemohli setkat nikde jinde než v jeho domovské restauraci Etnosvět. Restaurace je rozdělena do dvou pater a už na první pohled láká k návštěvě. Přízemní patro je světlejší, pěkně moderně zařízené a je vhodné spíše k rychlejšímu obědu. Pokud si ale chcete vychutnat Etnosvět plnými doušky, pokračujte o patro níže, kde na vás čeká útulný, mírně potemnělý a stylově zařízený interiér, ve kterém můžete strávit příjemný večer za doprovodu vynikající vegetariánské kuchyně.

Clayton Powell pochází z Velké Británie z města Nottingham. Ještě jako kluk začínal na brigádě v restauraci přítele své sestry, kde umýval hrnce. Dá se říci, že tím začala jeho kuchařská kariéra, která se úspěšně rozvíjí dodnes.

Etnosvět„Dobrodružství ve Španělsku, hned na začátku mých cest, bylo asi nejpřínosnější, protože mi otevřelo oči,“ vypráví Clayton. „Do té doby jsem totiž všechny kulinářské zkušenosti sbíral jen ve Velké Británii. Návštěva jiné země a získání zkušeností z jiné kuchyně a objevení toho, jak připravují jídlo, mně otevřelo nové obzory.“

Do Španělska Clayton vyrazil asi ve 24 letech. Od té doby pracovně jako kuchař navštívil kolem 7 zemí. V posledních letech své kariéry Clayton pracoval pro několik pětihvězdičkových hotelů v Evropě. Po návštěvě Amsterdamu zavítal poprvé do Prahy. To bylo asi v roce 2006. Právě tady nastal zlomový okamžik. Začal pracovat v Hilton Prague jako sous chef.

„Pracoval jsem s velkými gastronomickými operacemi – velkými večeřemi pro 1200 až 1300 lidí. Byla to ohromná zkušenost,“ pokračuje Clayton ve vyprávění. „Do té doby jsem byl vždy kuchař a la carte. Proto posun na pozici sous chef ve velkém hotelu a nutnost pracovat v těchto nových podmínkách, pro mě byl velkým ponaučením.”

EtnosvětPři několikaletém pobytu v Praze se Clayton seznámil se svou přítelkyní. V kariéře se posunul opět o kousek dál a to do hotelu Hilton v Bukurešti. Tady začal pracovat jako executive chef. „Lidé tuto pozici často vidí jako hodně atraktivní. Skutečnost je ale docela opačná,“ říká. „Jako executive chef je nutné neustále sledovat výdaje a řídit milionové operace velkého hotelu. Zároveň je nutné snažit se udržet celý tým spokojený a snažit se, aby zákazníci byli šťastní. Do toho všeho musí být spokojení také ředitelé a vedoucí celé společnosti.“

Do Bukurešti za Claytonem přijela i jeho partnerka. Po několika letech se ale společně vrátili do České republiky, kde je Clayton nyní šéfkuchařem vegetariánské restaurace Etnosvět.

EtnosvětNejen Claytonova kuchařská kariéra je zajímavá – netradiční je i jeden z jeho koníčků. Sbírá totiž hudbu, konkrétně žánr soulful house. K tomu má i několik gramofonů, na kterých si desky přehrává. Mimo to svůj volný čas rád tráví po boku své partnerky. Společně rádi poznávají nová místa a cestují po Česku i okolních státech. Po letech pracovních cest však oba plánují zůstat v České republice a založit rodinu.


A kam kromě Etnosvěta můžete vyrazit na výbornou večeři v Praze? Podívejte se na restaurace, které doporučují naši Resťáci.

|