22.října
2015

Minipivovary poprvé zaplnily Dominikánský dvůr v Braníku

Teprve první ročník a hned velký úspěch. Řeč je o Branickém festivalu minipivovarů, který se odehrál v Dominikánském dvoře v Braníku 16. a 17. října 2015. K domácímu pořádajícímu Zemskému pivovaru se přidalo ještě dalších 9 malých pivovarů. Jejich různorodou pivní nabídku během dvou dní přišlo ochutnat 1500 návštěvníků.

Tato zcela nová pivní akce se odehrála pod záštitou Zemského akciového pivovaru a serveru Pivní.info. Zemský pivovar poskytnul prostory a jejich vybavení – Dominikánský dvůr v pražském Braníku. Otevřený areál mezi stěnami chátrající (a postupně rekonstrující se) historické budovy byl doplněn řadou stánků a stanů. I za nepřízně počasí, která nastala především v pátek, bylo vše v suchu, tedy do okamžiku, než přišlo ke slovu pivo.

Zajištění pivovarů a piv měl na starosti server Pivní.info v čele s Janou Běhounkovou. Z přibližně patnácti oslovených pivovarů jich na branický festival nakonec přijelo devět. Jaké pivovary tedy dorazily? Byly to pivovary Antoš, Gwern, Hendrych, Hostomice, Lobeč, Monopol, Podlesí, Podřipský a Zichovec. Většina pivovarů byla ze Středočeského kraje. Nechyběl samozřejmě ani domácí Zemský akciový pivovar, který završil desítku zúčastněných pivovarů. Celkový počet 10 pivovarů byl optimální vzhledem k prostorovým dispozicím Dominikánského dvora.

Branický festival minipivovarů

Pivní sortiment byl rozmanitý. Mezi 36 čepovanými pivy nechyběla spodně ani svrchně kvašena piva nejrůznějších stupňovitostí. Návštěvníci mohli průběžně hlasovat o nejlepší pivo festivalu. Spolupořadatel Pavel Prchal ze Zemského pivovaru prozradil, že výsledky soutěže byly velmi těsné. Nakonec se ale hodnotící komisi podařilo rozklíčovat vítěze. Tím se stalo 17 stupňové pivo – žitná IPA Tlustý netopýr ze slánského pivovaru Antoš.

Branický festival minipivovarůJednotlivé zúčastněné pivovary dostaly během festivalu prostor ke své prezentaci. U mikrofonu se střídali majitelé i sládci pivovarů, mluvili o svých pivech, pivovarech a lákali k ochutnávce. Aby improvizované pódium nezahálelo, bylo připraveno i několik krátkých hudebních vystoupení.

Minipivovary_3Organizátoři jsou s výsledkem festivalu spokojeni. Aby také ne, když hned na první pilotní ročník dorazilo rovnou 1500 lidí. Proto je již teď jisté, že Branický festival minipivovarů u jednoho ročníku neskončí. Zemský pivovar rozhodně chce dostát svému poslání, chce vrátit pivovarnictví do Braníku, zrekonstruovat Dominikánský dvůr a proměnit ho v branické centrum setkávání, pohody a kultury. Buďte u toho a zavítejte na příští Branický festival minipivovarů. Již teď to vypadá, že bude mnohem dříve než za rok!


Dostali jste chuť na pivo?

Máte nějaký oblíbený minipivovar? Podělte se o svůj tip v komentáři.
|