Po barech v Brně
15.září
2015

Kam v Brně na koktejly, ze kterých přechází zrak

Ač jsme my Češi především národem pivařů (jihomoravští vinaři jistě odpustí), stále častěji si chceme pochutnat na něčem nápaditějším, sladším a barevnějším. Prostě na výborném a do detailu vyladěném koktejlu. A stále více fajnšmekrů dokáže dobrý koktejl poznat a ocenit. Česká barová kultura je na vzestupu a konečně je z čeho vybírat. Ano, dokonce i v Brně! Takže kam v moravské metropoli zajít na koktejl, ze kterého nebudete muset vytahovat papírové paraplíčko a plastovou opici? Vybrali jsme pět brněnských podniků, kde vám barmani svým uměním osladí život.

Bar, který neexistuje

Brněnská koktejlová revoluce se odehrála na podzim roku 2012, když se dvojice vysokoškoláků rozhodla, že uvede svůj sen o podniku inspirovaném americkou barovou kulturou v realitu. Od chvíle, kdy Andrej Vališ a Jan Vlachynský otevřeli Bar, který neexistuje, už brněnská barová scéna nebude (naštěstí!) nikdy jako dřív. Tohle místo vás ohromí i pohladí po duši zároveň. Koktejly tak výborné, že byste se v nich nejradši utopili, ingredience domácí výroby, nabídka nejroztodivnějších alkoholických nápojů, ze které přechází zrak, interiér jako vystřižený ze starého amerického filmu, barmani, kteří vám přečtou vaše přání z očí, a jako bonus burgery s puncem těch nejlepších v Brně. Není divu, že se Bar, který neexistuje v soutěži Czech Bar Awards už podruhé zařadil mezi ty nejlepší cocktail bary v republice. Právě teď můžete testovat nové koktejlové menu inspirované hvězdami Hollywoodu, kterému vydali místo klasického lístku vlastní barový časopis. Srkněte si z Natalie Portman s domácím limoncellem, ginem a dubonnetem infúzovaným čokoládou, ponořte rty do Leonarda DiCapria s greenall’s ginem a angreštovým sirupem nebo vyzkoušejte, jak chutná Matthew McConaughey s rye whiskey infúzovanou hřibem pravým.

Bar 11

Super Panda Circus

Když majitele Baru, který neexistuje přestalo bavit, že nemají v Brně žádnou konkurenci, udělali si vlastní. Super Panda Circus, prý nejdivnější bar v Česku, se povedl dokonce tak moc, že po pouhém měsíci od jeho otevření urval na loňských Czech Bar Awards cenu za nejlepší koktejlové menu. Panda míchá své drinky z málo známých, ale o to luxusnějších alkoholických nápojů, takže si buďte si jisti, že to, co ochutnáte tady, neokusíte nikde jinde – a jestli ano, tak vám to nikde jinde nebude tak chutnat. Špičkové barmanské umění inspirované japonskou barovou scénou je totiž jen půlkou úspěchu. Tu druhou dělá neopakovatelná bizarní atmosféra a detaily jako například zdi zdobené komiksovým příběhem o samurajích, dračích lodích a legendách světového bartendingu, sklenice ve tvaru vzpínajícího se poníka osedlaného barbínou nebo kostky ledu ručně vysekávané z ledových kvádrů tak, aby pěkně sedly do skleničky. Pokud vás na hned nenalákají originální koktejlové ingredience, které si pandí sami barmani připravují, jako stařený třešňový bitter, bergamotové pyré, vlastní pandí vermut nebo pampeliškové víno, pak se nechte přesvědčit doporučením New York Times, který minulý týden napsal: “Šeptanda tvrdí, že nový bar v Brně s názvem Super Panda Circus má to nejlepší koktejlové menu v celé republice.”

Panda 2

Runway

Jak lépe využít slavnou funkcionalistickou budovu Zemanovy kavárny zející prázdnotou uprostřed parku, než v ní začít vařit něco hříšně dobrého? Začít v ní vařit něco hříšně dobrého a k tomu tam ještě míchat hříšně dobré koktejly. A od toho tu je restaurant Pavillon, v jehož druhé polovině vznikl bar Runway. Bar, který celý létá v oblacích – na stropě se mezi lampami ve tvaru mraků prohánějí porcelánová letadla a zdi jsou vytapetované leteckými mapami. Dejte si drink a vznesete se tentokrát do chuťového nebe. Tak třeba s Coconut Groove z rumu Appleton, domácího kokosového syrupu, bazalky a limetky v okamžiku přistanete na karibské pláži, zatímco koktejl Afrika s rumem New Grove, rooibosovou redukcí a pyré z červeného pomeranče vás po jediném srku přenese na černý kontinent. A pokud svoji cílovou destinaci v menu nenajdete, stačí barmanovi říct třeba: „Chci tam kari, ať se cítím jako v Indii,“ nebo „dostala jsem chuť na francouzskou vanilku,“ a on už se postará o zbytek.

Runway 2

Spirit Bar

Benjamínek mezi brněnskými cocktail bary těší milovníky míchaných drinků sotva rok, přesto už všechny stihl přesvědčit o svých kvalitách. Zvenku táhne neobvyklým dojmem hipsterského vetešnictví, vevnitř ohromuje velkou dřevěnou barovou stěnou plnou nablýskaných lahví. Místo pročítání koktejlového menu se tu vyplatí raději vsadit na psychologické schopnosti barmanů, kteří vám ze všeho nejraději namíchají osobní drink na míru vašim chuťovým pohárkům. Ve Spiritu navíc nerozumí jen koktejlům, ale také kvalitní kávě a nejrůznějším postupům její přípravy. Za světla kávový bar, po setmění koktejlový… Co to znamená? Můžete tu strávit celý den a stále bude co ochutnávat.

Spirit 2

Pablo EscoBar

V kolumbijském Medellínu měl své vlastní vězení, na Netflixu o něm běží jeho vlastní seriál a v Brně má svůj vlastní bar. Pablo Escobar, jeden z nejznámějších drogových baronů všech dob, by si ve stejnojmenném baru a burgerové restauraci určitě koktejl vybral. Ještě aby ne, když místní barmani zastanou i práci sběračů ovoce, ze kterého připravují čerstvá pyré a zavařeniny, které pak do čerstvoučkých koktejlů přimíchávají. Každé roční období pak nabídku míchaných drinků mění podle toho, co se v sadě zrovna urodí. A přímo ze zavařovacích sklenic si pak barevné koktejly můžete i vypít. Speciální tip pak máme pro pány, kteří se děsí situace, kdy jim na stole přistane subtilní sklenička s růžovou sladkou limonádkou, a jejich maskulinita se ocitne v ohrožení. Pablův koktejl Mustang z piva a tequily, který doplňuje whiskey likér Southern Comfort, tabasco, limetová šťáva a plátek opečené anglické slaniny, to je konečně koktejl pro chlapa!

Pablo 3


Kam ještě ještě po barech v Brně, podívejte se s námi, kde vám umíchají drinky, ze kterých přechází zrak.

Pokud máte tip, kam vyrazit na neodolatelný drink, už ani chvíli neváhejte a napište nám ho do komentáře nebo na tip@restu.cz a kredity vás neminou!

 

|