10 nejnavtěvovanějších kaváren za rok 2015
19.ledna
2016

Kam chodí všichni na kávu? 10 nejnavštěvovanějších kaváren roku 2015

Není kavárna jako kavárna. S rozmachem kavárenské kultury najdete na každém rohu dvě až tři a ve většině z nich dbají na správnou přípravu kvalitní kávy. Baristické kurzy jsou samozřejmostí, někde mají na mlýnku Rwandu, někde Guatemalu a skoro všichni ke kávě nabídnou i domácí sladkost. Přesto jsou některé kavárny navštěvované více, než jiné. Je to snad milou obsluhou nebo prostředím? To budete muset zjistit sami. My vám dáme seznam 10 nejnavštěvovanějších kaváren roku 2015 a k němu dobrou radu – než se tam vydáte, zarezervujte si místo. Tyhle kavárny totiž mají často úplně obsazeno.

Café ColoreCafé Colore

Café Colore vás hned po vstupu okouzlí interiérem ve stylu vídeňských nebo pařížských kaváren. A vyplatí se do ní vstoupit už ráno, protože okouzlující je i jejich nabídka snídaní – od anglické či americké přes lyonskou a kontinentální. Vajíčka na tisíc způsobů? Bez problému a ještě k tomu do jedenácti hodin nabízejí bezedný hrnek kávy.

Café AmandineCafe Amandine

Malý kousek Francie v Praze, to je Café Amandine. Otevřeli před čtyřmi lety a už dnes zde jen zřídka najdete volné místo k posezení v atmosféře 30. let v Paříži. Zákazníci se sem nejspíš vracejí za vynikajícími tartaletkami nebo domácími limonádami a sezónní nabídkou. Přitažlivé jsou určitě i časté akce a ochutnávky francouzských specialit. Na malý hlad tu mají kromě dortíků i quiche, palačinky a talíře plné francouzských sýrů. Téma kavárny je dotažené do posledního detailu, takže personál vás bude obsluhovat ve stylových stejnokrojích. Jediné co chybí k dokonalosti, je výhled na Seinu a Eiffelovu věž.

Café LoungeCafé Lounge

Aeropress, V-60, vacuum pot. Milovníci kávy tomu všemu jistě rozumí a zvědavým laikům v Cafe Lounge určitě všechno vysvětlí a doporučí. Karafa s vodou je zde samozřejmostí. Během týdne tu mají otevřeno již od půl osmé pro ty, kteří bez ranní kávy neudělají ani krok. Vyplatí se ale přijít i později k večeru, protože kromě kávy tu mají velký výběr vín z České republiky i ze zahraničí. Bílá, růžová, červená, ale také oranžová vína a sekty jsou pečlivě vybrány, aby váš zážitek neměl chybu.

Jedna báseň

Nekuřácká brněnská kavárna Jedna Báseň se nachází přímo v centru a díky sesterské restauraci nabízí i polední menu, které myslí i na vegetariány a strávníky s bezlepkovou dietou. V první řadě se ale jedná o vynikající kavárnu, ve které si návštěvníci podávají dveře. Kávu tu dostanete připravenou z krásného retro měděného kávovaru. V létě se tu navíc dá posedět i na zahrádce a osvěžit se americkou limonádou nebo domácím ledovým čajem.

Ollies cukrárna

Za dalším populárním podnikem se musíte vypravit do Ostravy. Posezení v příjemném, otevřeném prostoru vzniklo s jasným účelem – u kávy tu prostě musíte ochutnat skvělé dorty. Ano, tento seznam je hlavně o kávě, ale Ollies prostě nemůžeme ignorovat, přestože na prvním místě tu stojí zákusky. Jen si to představte: sachr, malakov, mrkvový dort, schwarzwaldský, cheesecake ve všech možnách variacích, to vše z kvalitních surovin. Varujeme, že se možná neudržíte a odnesete si domů ještě pár kousků v krabici. O tom, že má koncept Ollies úspěch svědčí i fakt, že hned za cukrárnou ve Vítkovicích se v žebříčku nejnavštěvovanějších podniků umístila její druhá pobočka v Porubě.

Kavárna Slavia

Je vůbec nutné ji představovat? Kavárna Slavia je pražská klasika s bohatou historií, kouzelnou atmosférou a nádherným výhledem na Pražský hrad, Vltavu a Petřín. Není tedy divu, že se řadí mezi nejnavštěvovanější podniky. Kdo by nechtěl chvilku posedět tam, kde popíjeli kávu velikáni jako Franz Kafka, Vítězslav Nezval, Jiří Šlitr a Václav Havel? A to už vůbec nemluvíme o zdejší široké a lákavé nabídce. Než se rozhodnete ponořit do zdejší atmosféry, udělejte si opravdu raději předem rezervaci. Obzvlášť místa u oken jsou většinou beznadějně obsazená.

Café Mozart

To, že je kavárna v samém srdci Prahy a s výhledem na orloj by samo o sobě vysvětlovalo vysokou návštěvnost. Když k tomu ještě přidáte stylové barokní prostředí a dobrou kávu, mohou se před dveřmi dělat fronty. Za zmínku stojí místní kávové speciality. Coffee Mozart servírované s Mozartovou koulí nebo Coffee Soprano vídeňská káva či espresso, servírované s Mozartovým kornoutem a šlehačkou.

ONE Cafe Karlín

ONE Café má tři pobočky, z nichž nejnavštěvovanější je ta na Karlíně. Hned po příchodu vás zaujme černá stěna s křídovými nápisy a ne náhodou je jeden z nich Coffee Heaven, tedy kávové nebe. K dobré kávě si můžete za vitrínou vybrat i stejně dobrý dortík. Pokud ale dostanete hlad, mají tu kromě kávy i plný jídelní lístek, s jídly připravovanými na zdravém kokosovém tuku. Kavárna má navíc oddělené kuřácké a nekuřácké prostory

SAVOY

Brněnský Savoy na nároží Jakubského náměstí a Běhounské ulice je nádherný podnik s bohatou historií. Kvůli nešetrným zásahům v 50. letech se toho sice v interiéru mnoho změnilo, kvalita služeb ale zůstává stále vysoká. Kávu, čaj, domácí limonády, ale i míchané koktejly tu připravují svědomitě. V dobách největší slávy se sem vešlo až 1000 hostů, ale to už je doba dávno minulá, takže dnes doporučují na svých stránkách pro větší skupiny raději rezervovat místa předem.

Králík v rádiu

Neobvyklý název a také jedna ne zcela obvyklá záležitost – s touto kavárnou je totiž spojená i herna pro děti. Tato nekuřácká kavárna je od základů zařízená pro rodiny a to ve všech ohledech. Přestože sem můžete i bez dětí, oceníte Králíka v rádiu především, pokud je máte. Postará se o ně v dětském koutku chůva, zatímco si v klidu vychutnáte kávu, čaj nebo něco na zub. Vše navíc i ve variantě bez kofeinu nebo se sójovým či rýžovým mlékem.

A jakou kavárnu s oblibou navštěvujete vy?

|