19.června
2017

Jahoda lahoda

Čas jahod právě vrcholí a Restu.cz vám přináší pár jedinečných tipů, jak si tyto úžasné plody užít.

salad with strawberry, spinach leaves and feta cheesePodle archeologů si na jahodách pochutnával člověk už v době kamenné. Velké, šťavnaté plody, jak je známe dnes, se začaly pěstovat až v 17. století, díky vynalézavosti zahradníka francouzského krále Ludvíka XV., který z jahodníku virginského a jahodníku chilského vyšlechtil jahodník ananasový, jenž se pěstuje dodnes. Pro svou úžasnou chuť byly a jsou jahody považovány za ovoce lásky s prokazatelnými afrodiziakálními účinky.

2Jahody se na českém trhu objevují od časného jara a jsou nejčastěji dováženy z Turecka, Itálie nebo Španělska. Kvůli pěstování ve sklenících a následnému transportu mají nízký obsah cukru a postrádají tolik ceněné aroma. Proto je lepší si počkat na čas sklizně a užít si jahody z místních zdrojů, které zároveň zaručují nejvyšší jakost a čerstvost.

3Čas jahod právě vrcholí, a pokud nemáte zahradu, nabízí se tři možnosti, jak si tyto plody užít. Můžete navštívit místní trh s ovocem, kde jej jich nyní dostatek. Nebo se pro čerstvé plody vydat na některou z jahodových farem, které umožňují samosběr a přinést si domů ty nejšťavnatější kousky (vyhlášené jsou ty u Turnova, Olomouce, Brna a Prostějova). Další možností je zajít si na jahodové menu, které nabízí například pražský Selský dvůr. Vychutnat si tu můžete klasické tvarohové knedlíčky s kysanou smetanou a čerstvými jahodami. Pokud chcete trochu zaexperimentovat, vyrazte do restaurace Amaryla, kde pro vás mimo jiné chystají steak z argentinského roštěnce s jahodovou salsou s avokádem a jalapenos.  Jahodové menu pro vás chystají i v Sokolovně Průhonice. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv z možností, vždy platí, že jahoda rovná se lahoda. Záleží jenom na vás, jestli si ji vychutnáte s drahým šampaňským, v rafinovaném receptu v luxusní restauraci anebo jen tak doma se šlehačkou.


A jak chutnají jahody vám? Znáte nějaký skvělý recept, o který byste se s námi podělili, nebo podnik, kde podle vás umí dokonale připravit jahody, napište nám na Restu.cz.

|, , , , , |