Pixmac000084087420
15.Prosinec
2012

Češi preferují nekuřácké restaurace, restauratéři ze zákazu kouření obavy nemají, ale vyšší tržby nečekají

Drtivá většina hostů českých restaurací chce jíst tam, kde se nekouří. Většina českých restauratérů považuje připravovaný zákaz kouření v restauracích za krok správným směrem, ale většinou si od něj neslibuje větší tržby. Tato zjištění plynou ze statistik a průzkumu největšího českého rezervačního systému pro návštěvníky restaurací Alakarte.cz.

Ze statistik rezervací Alakarte.cz vyplývá, že pouze 8 % hostů českých restaurací nevadí kouření v restauraci. Drtivá většina, konkrétně 92 % hostů, při rezervaci vyžaduje nekuřáckou restauraci. V roce předchozím bylo přitom žadatelů o nekuřáckou restauraci o 3 % méně. Z průzkumu dále plyne, že ani rozdělení prostoru na kuřácký a nekuřácký mnoho neřeší, protože zákazníci vnímají takovou restauraci jako spíše kuřáckou.

Pokud by protikuřácký zákon prošel, 68 % českých restauratérů by to považovalo za krok správným směrem. Naopak 27 % říká, že jde o další zbytečný zákon. Zbytek respondentů si na tuto problematiku zatím neudělal žádný názor. „Z výsledků průzkumu je zřetelně vidět, že čeští restauratéři se o své tržby nebojí, protože se poptávce hostů již přizpůsobili“, komentuje výsledek Pavel Suchánek, šéf rezervačního systému Alakarte.cz.“

Zajímavé je i to, zda restauratéři očekávají zvýšení tržeb v případě zavedení protikuřáckého zákona. Většina, konkrétně 80 %, si myslí, že se to na jejich tržbách vůbec neprojeví. 11 % očekává menší tržby, 9 % restauratérů naopak vyšší.

Pavel Suchánek, šéf Alakarte.cz, k tomu říká: „Domnívám se, že, v případě úplného zákazu kouření, nejenom že restauratéři nepřijdou o tržby, ale že se jim mohou dokonce zvýšit, protože do restaurací začne chodit více nekuřáků. Tento trend lze totiž pozorovat v zemích, kde již kouření v restauracích zakázali.“

V rezervačním systému Alakarte.cz je nyní zaregistrováno 52 % restaurací, které mají obě části, kuřáckou i nekuřáckou, oddělené. S 39 % následují nekuřácké restaurace, kuřáckých restaurací je 9 %. O Alakarte.cz: Alakarte.cz umožňuje vybrat tu správnou restauraci podle preferencí zákazníka, zarezervovat v ní místo a nakonec ohodnotit její kvalitu. Rezervační systém vznikl v roce 2010, ročně vyřídí 10 000 tis. rezervací. Nedílnou součástí Alakarte.cz je pořádání pravidelných gastronomických festivalů, které jsou zaměřené na sezónní suroviny i rozmanité kuchyně z celého světa.

|