15.března
2017

7 věcí, které jste nevěděli o Irsku

Den svatého Patrika nezadržitelně klepe na dveře. A proto jsme pátrali po zajímavostech, které jste zaručeně nevěděli. Věděli jste například, že zelená není barva svatého Patrika nebo že správně načepovaný Guiness se do sklenice dostává celých 119,5 vteřiny? Mimo jiné jsme také pátrali po akcích v restauracích, díky kterým budete mít v bříšku jako v pokojíčku, a to nejen díky Jamesonovi.

1. Irové snídají jako angličané

Irská snídaně je velice podobná té anglické, takže v nejmenším není nouze o klobásky, slaninu, vajíčka nebo fazole. V čem se však liší je, že Irové snídají i tzv. black pudding, ovšem nejedná se o žádnou sladkost. Black pudding je podobný českému jelitu a přikusuje se k němu tmavý chléb.

TIP: Pokud máte chuť na irskou kuchyni, tak zavítejte do restaurace Kaskáda ve Vrané nad Vltavou, kde pro vás mají nachystané například špenátové palačinky. Nebo mrkněte do irských restaurací, které se na Restu.cz ukrývají.

1

2. Guláš jenom se solí a pepřem

Nejznámějším irským jídlem je jednoznačně Coddle, což je guláš, ve kterém najdeme klobásky, slaninku nebo brambory. Zajímavé je, že jediné koření, které se do tohoto guláše přidává je sůl a pepř.

TIP: Guláš sice v menu nemají, ale na oslavu svatého Patrika si v Malešickém mikropivovaru připravili opravdové irské pochoutky. A pokud toužíte po irské nevšednosti, tak v Hard Rock Prague pro vás mají nachystané speciální burgery s irskou příchutí a omáčkou z Guinnesse.

3. Není whisky jako whiskey

Na čem si Irové potrpí, je jejich dokonalá whiskey. Na čem si však potrpí ještě více, je rozdíl mezi whisky a whiskey. Nejznámější irskou pálenkou je whiskey značky Jameson a píše se skutečně whiskey oproti tomu skotská je whisky. Irská whiskey se přidává i do neméně známe irské kávy. A pít whisky s ledem nebo míchat s jiným nápojem pokládají Irové za nepřípustné.

TIP: Nejen na irskou whisky, ale i na pečené koleno nebo míchané drinky na Den svatého Patrika můžete vyrazit do Lloyd´s, kde mají připravenou speciální zelenou nabídku.

2

4. Svatý Patrik nebyl Ir

Narodil se v Británii, možná ve Skotsku, to není přímo známé, ale jeho rodiče byli Římané. Neodmyslitelně je spojován se zelenou barvou, ale pravdou je, že modrá byla barva svatého Patrika.

5. Den svatého Patrika bez alkoholu

Až do roku 1970 se Den svatého Patrika slavil výhradně bez alkoholu. Den svatého Patrika byl považován za náboženský svátek, a proto byly všechny restaurace a hospody v tento den zavřené. V roce 1970 se z náboženského svátku stal svátek státní, a do hlavní role se dostal Guinnesse, Jameson a Baileys.

TIP: Nenechte se připravit o řádnou dávku několik sklenek Jamesona a netradiční zábavy, zavítat na nabitý program můžete do Pivního Šenku Čtyři Růže.

6. Nejstarší bar stojí v Irsku

Historie podniku Sean´s Bar sahá až do 9. nebo 10. století. Jedná se tedy pravděpodobně o nejstarší bar na světě.

7. Pivo v hlavní roli

Až do roku 2009 každý občan, který daroval krev, měl nárok na půl litr piva Guinnesse. Podle Irů je pivo lék na vše! Milovníci piva si přijdou na své i na prohlídce města Dublin. Zde je totiž k vidění nejnavštěvovanější místo v celém Irsku, a to Guinnesse Storehouse, který navštíví ročně 1 milion turistů. U piva ještě chvíli zůstaneme, tulipánový tvar sklenice na Guinnesse není nijak náhodný. Pivo by se do sklenice mělo čepovat celých 119,5 vteřiny, aby mělo zaručenou irskou chuť a krémovou bílou pěnu.

TIP: Na dokonale natočeného Guinnesse můžete zavítat do Hrnečku, vař! na Praze 7 a pokud máte chuť na jiné pivní speciály se zelenou barvou, tak by vaše kroky měly vést do Born in London Coffee & Kitchen v Českých Budějovicích.3


Máte letos chuť oslavit Den svatého Patrika? Mrkněte do vaší oblíbené restaurace, zdali i ona slaví a nezapomeňte si rezervovat své místo!