Sladkosti, co vám chybět nebudou
12.května
2016

7 sladkostí, po kterých se vám stýskat nebude

Jako děti jsme se mohli utlouct po čemkoli sladkém. Na kvalitě nezáleželo zdaleka tolik jako na tom, co zrovna bylo populární. Pojďte si s námi připomenout některé sladkosti, které si dnes už raději odpustíte.

1) Žvýkačkové pravítko

Dodnes jsou k vidění, ale málokdo by po nich v obchodě sáhl. Řeč je o dlouhých lištách s kulatými barevnými žvýkačkami. Kdo je jednou vyzkoušel, ten už ví, že mají umělou příchuť ovoce, která navíc vydrží jen zlomek vteřiny. Potom zůstane v ústech už jenom pachuť a kus gumy napuštěné leštícími látkami a výběrem toho nejlepšího (v tomto případě nejhoršího) z éček a barviv.

2) Sevak

A u žvýkaček ještě chvilku zůstaneme. Mladší generaci se už žvýkačky Sevak vyhnuly, takže je potřeba vysvětlit, co to je. Uvnitř modrého obalu se sněhulákem se skrýval zdravý zázrak proti nachlazení! Žvýkačka byla napuštěná lyzátem, který má kladný vliv na posílení imunity. Děti žvýkačku dokonce dostávaly ve školách jako kdysi třeba rybí tuk. S chutí už to ale takový zázrak nebyl – pamětník nám popsal, že připomínala „pendrek a okenu“. Česká žvýkací guma byla navíc nekvalitní a rychle tvrdla.

 3) UFO

Létající talíře z vesmíru nevěstí nic dobrého. Obzvlášť ty z jedlého papíru plněné kyselým cukrovým práškem. Jako děti nás možná lákal jejich vzhled a jméno, dnes ale ze vzpomínky na ně spíš bolí zuby. Jíst UFO bylo jako jíst lžičkou cukr krystal a zajídat to papírem.

4) Mejdlíčko

mýdloMejdlíčko, někde známé jako Kačení mýdlo, se naštěstí dnes prodává snad už jenom na poutích. Komu se nostalgicky zasteskne a koupí si ho, ten nejspíš začne litovat hned, jak ho vloží do úst. Mejdlíčko se vyrábí vařením bramborového škrobu a kdysi to byla ta nejlevnější a nejdostupnější sladkost. Bílé, žluté nebo růžové kostky vypadají skutečně jako malá mýdla jaká dostanete třeba v hotelu. A v ústech zanechávají podobně jako mýdlo jen štiplavou pachuť.

5) Pitíčka

Stačilo ukroutit vršek a vypít. Komu by záleželo na tom, že obsah chutná jako plast, když tyhle lahvičky byly tolik cool. Žízeň se jimi zahnat nedala a málokdo by v umělé příchuti rozpoznal jahodu, jablko nebo lesní plody. Kdo by si dnes přečetl složení, nejspíš by dal od lahvičky ruce pryč a už vůbec ji nedal k pití dítěti.

6) Sladký sprej

Voda, cukr, dochucovadla a barvivo. Vůbec nechápeme, co nás na něm mohlo přitahovat. Jenomže v dětství prostě cokoli sladkého v křiklavém obalu láká. Takže zatímco dnes už bychom v obchodě po sladkém spreji do úst nesáhli, kdysi jsme na sebe nadšeně vyplazovali jazyky obarvené sladkou vodou, která byla uvnitř.

7) Pendrek

Je to diskutabilní. Spousta lidí černé pendreky přímo miluje, ale najde se nezanedbatelné množství těch, kterým se při pomyšlení na lékořici křiví obličej. Někteří zkoušeli z barevných bonbónů lékořici opatrně vydloubnout, jiní se snažili z bonbónu ocucat nebo okousat jen sladké části bez lékořice. V dospělosti jí někteří přišli na chuť, spousta lidí ale dodnes pendreky nemůže ani vidět. Marná snaha, kořeněná příchuť se prostě nezavděčí všem.


Vzpomenete si také na nějakou cukrovinku, po které se vám rozhodně nestýská? Nechte tyhle dětské sladké neřesti minulosti a raději si zajděte do některé z vyhlášených cukráren po celé České republice.

A co nám chybí za cukrovinky, které vám nechybí?

|, |