25.února
2015

5 nejlepších čínských restaurací v Praze, které nabízí víc než křehké kuře

Minulý týden začal rok kozy. Tedy alespoň podle čínského lunárního kalendáře. Rozhodli jsme se tedy pro vás u této příležitosti vybrat ty nejlepší čínské restaurace v Praze, kde můžete  ochutnat kuchyni této nejlidnatější země světa. Spolehněte se, že z těchto podniků neodejdete s pusou zalepenou glutamátem a křehkou kachnou lezoucí ven ušima i nosem.

Zelená Zahrada, Vinohrady

Česká republika byla průkopníkem čínské kuchyně v Evropě, protože už v roce 1958 se tu otevřela čínská restaurace, a to přímo v centru na Vodičkově ulici. Tehdejší personál zaškolovali sami vycepovaní Mao Ce-tungovi kuchaři. Co z tehdejšího konceptu zůstalo až do dnešní doby se teď můžete přesvědčit na Vinohradech, kde sídlí restaurace Zelená zahrada. Nabízí tu klasické čínské pokrmy podle zajetých receptů, které si už za komunismu oblíbili třeba Vladimír Mišík nebo Jan Werich.

TIP Restu.cz: Pokud se vám někdy (vysoce nepravděpodobně) přihodí, že se tu čínskou kuchyní přejíte, zkuste středomořskou kuchyni, o jejíž fusion s Čínou se zde stará šéfkuchař Jan Lacina.

Macao & Wok, Náměstí republiky

Prvním, co vás zaujme, až budete chtít prolistovat jídelníček v Macao & Wok, bude nabídka rozdělená na takzvanou klasickou a originální Čínu. Klasická je čína taková, jak ji známe my uprostřed Evropy, samozřejmě v té nejvyšší možné kvalitě. Originální menu ale odhaluje taková zákoutí čínské kuchyně, které naše chuťové pohárky neměly zatím šanci okusit.

TIP Restu.cz: Doporučujeme třeba typický čínský “hot pot”. Principem trochu připomíná francouzské masové fondue, protože si berete tenké kousky masa, mořské plody a zeleninu a vyváříte je v míse s vývarem. Když nějaký kousek vyplave nahoru, je uvařený. Vy ho pak můžete vylovit hůlkami a namočit v nějaké dobré omáčce. Nejlíp si hot pot užijete ve skupince, na jednoho vyjde v Macao & Wok na 489 Kč.

chinese hot pot praha

Peking, Pankrác

Impozantně, jinak to vlastně čínská kultura ani neumí, působí už vchod do této restaurace, jemuž trůní dva obří lvi. I celý interiér, který se rozkládá na 700 metrech čtverečních, je více než stylový. Je tu dokonce tolik prostoru, že obsluha rozlišuje návštěvníky na Čechy a “neČechy” a každé většinou usazuje do jiné části podniku. Vysoké číslo přítomných neČechů ale dokazuje, že zdejší nabídka zvysoka převyšuje smaženou všehochuť jiných českých “čín”. Obsluha je velmi profesionální, přivolatelná speciálními tlačítky u stolu a doporučujeme, abyste si od ní nechali donést typické čínské plněné knedlíčky dim sum.

TIP Restu.cz: Protože stejně jako se v Anglii k čaji pojídají sušenky, tak v Číně právě dim sum, doporučujeme se tentokrát obejít bez piva a vybrat nějaký ze zdejších čajů.

dim sum

Hong Kong, Letná

Stejně jako spolu o pozici top čínského velkoměsta soupeří Peking a Hong Kong, perou se o označení “pravá čína v Praze” dvě stejnojmenné restaurace. Hong Kong najdete na Letenském náměstí. Dejte si pozor, až sem budete plánovat svůj kulinářský výlet, protože je restaurace mezi třetí a šestou odpoledne zavřená. Až se budete počítat mezi zdejší štamgasty, může se vám stát, že vás personál nechá posedět v lokále i během této pauzy a dovolí vám nahlédnout pod pokličku ještě úplně jiných jídel, než jaká se nachází na jídelním lístku.

TIP Restu.cz: Než se tak stane, doporučujeme vyzkoušet vše, co lístek oficiálně nabízí – například zajímavá černá vejce.

cerne vejce

Huang He, Vršovice, Vysočany

Čínská kuchyně klade důraz hlavně na čerstvost všech surovin. Ve většině čínských bister v Česku by se dalo o čerstvosti potravin dlouze debatovat. Na obou adresách Huang He si však můžete být jistí, že kvalita je opravdu ta nejvyšší možná. To se samozřejmě projevuje i na chuti pokrmů, které vás překvapí svou rozmanitostí. Nepoužívají tu totiž ani moc soli, ani moc koření, ani moc tuku, ani moc cukru.

TIP Restu.cz: Doporučujeme zase pobrat víc lidí a sednout si k jednomu z otočných stolů – můžete tak jíst stejně jako Číňané a ochutnat od všech všechno. Třeba i zdejší, u nás většinou netradiční. nabídku pokrmů z jehněčího masa, ryb nebo tofu.

stul

Zajímají vás další výborné čínské restaurace, třeba blíž vašeho bydliště? Najděte si tu svoji v našem žebříčku Top čínských restaurací!

|